AFC Futsal Club Championship 2019

Azja

Z perspektywy europejskiego fana azjatycki futsal to raczej niewiadoma. Klubowych rozgrywek nie ma gdzie oglądać, tamtejsze reprezentacje na Mistrzostwach Świata nie docierają na czołowe lokaty, a o klubowych mistrzostwach kontynentu mało kto w ogóle słyszał.

AFC Futsal Club Championship to właśnie taki odpowiednik europejskiej Ligi Mistrzów, ale rozgrywany w zupełnie innej formule. To jeden krótki turniej w ciągu roku (a nie kilka rund na przestrzeni sezonu). Nie biorą w nim udziału wszystkie zrzeszone nacje AFC – w 2019 uczestników będzie 16.

Pierwsza edycja odbyła się w 2010, więc w dniach 7-17 sierpnia zostaną rozegrane już dziesiąte klubowe mistrzostwa Azji. Miejscem akcji będą dwie hale w Bangkoku. Poprzednio w tym mieście najlepsze kluby kontynentu gościły w 2016 roku.

Rozlosowano cztery grupy, z których pierwsze i drugie miejsca przejdą do kolejnej rundy.

Grupa A: Port FC (Tajlandia), FC EREM (Kirgistan), Shenzhen Nanling Tielang (Chiny), Star FS Seuol (Korea Południowa).
Grupa B: Thai Son Nam FC (Wietnam), Naft Al Wasat (Irak), Al Rayyan SC (Katar), AGMK FC (Uzbekistan).
Grupa C: Bank of Beirut (Liban), Vamos FC (Indonezja), Soro Company (Tadżyskistan), Victoria University College (Myanmar).
Grupa D: Mes Sungun Varzeqan (Iran), Nagoya Oceans (Japonia), Al-Dhafra Sport & Cultural Club (Zjednoczone Emiraty Arabskie), Kazma SC (Kuwejt).

Terminarz

Tytułu broni Mes Sungun. Najbardziej utytułowanym zespołem w historii rozgrywek są Nagoya Oceans (3 triumfy) i Chonburi Bluewave (2). Co ciekawe, w turnieju zwyciężały cztery różne kluby z Iranu.

Oceń artykuł

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.