Legia Futsal wchodzi do gry

Legia Futsal

Parę dni temu media sportowe i kanały komunikacyjne związane z klubem Legia Warszawa obiegła informacja, że stołeczny klub uruchamia sekcję futsalu. Kampania została przeprowadzona kompleksowo mimo niedużych rozmiarów, na samym starcie uruchomiono stronę internetową oraz profile nowego zespołu w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, nawet Twitter). Niezłe wejście, ciekawe jak zadbane pozostaną te profile, strona oraz jak będzie wyglądać polityka informacyjna klubu.

Sekcja futsalu została utworzona na bazie projektu kierowanego do chłopców w wieku 15-19 lat zagrożonych ryzykiem wykluczenia społecznego, dając im szansę integracji i uczestnictwa w piłkarskich treningach i turniejach. Dorosła kadra Legia Futsal ma dla najlepszych z nich być okazją do kontynuacji gry. Legia to w zasadzie transformacja drużyny KS WIN WIN Warszawa, która w tym sezonie występowała w 2 Lidze mazowieckiej.

Już sama ta charakterystyka oraz wypowiedź członka zarządu („Powstanie sekcji futsalowej postrzegamy jako projekt o charakterze społecznym”) nieco podają w wątpliwość wysokość celów sportowych, jednak o nich możemy się dowiedzieć z umieszczonego na nowo powstałej stronie wywiadu z prezesem. Pytanie o cele klubu pada tuż po wyjaśnieniu co to takiego ten futsal oraz że główny nacisk kładzie się na taktykę i stałe fragmenty gry. Wątpliwości dotyczące ambicji rozwiewa deklaracja, że celem jest „Przede wszystkim zbudowanie mocnego zespołu, który da nam możliwość jak najszybszego awansu do ekstraklasy”. I drugie istotne zdanie: „Jesteśmy świadomi tego, że aby osiągnąć sukces sportowy, na każdej płaszczyźnie organizacja funkcjonowania naszej sekcji musi być wzorowa”.

Legia rozpocznie ligową przygodę od najniższego szczebla rozgrywkowego, zatem do ewentualnego awansu do Futsal Ekstraklasy potrzeba będzie minimum dwóch lat. Cieszy fakt, że mimo nadchodzących występów w czysto amatorskiej lidze zapowiadany jest pełen profesjonalizm działania. Jeżeli klub będzie odstawać poziomem od mazowieckich amatorów, to prawdziwą szansę pokazania się będzie miał w Pucharze Polski.

Jak można się dowiedzieć ze strony, poza wychowankami projektu skład zespołu będą tworzyć sześcioosobowi piłkarze i srebrni medaliści MŚ Mateusz Łysik i Mateusz Gliński, a także Mariusz Milewski (również wicemistrz świata w socca), którego jeszcze przed chwilą prezes Gatty wysyłał na emeryturę. Ponadto prowadzony jest nabór do drużyny.

Zapowiedziano, że sekcja będzie rozgrywać swoje mecze w hali OSiR w dzielnicy Włochy wyposażonej w takie udogodnienia jak trybuny po jednej stronie boiska, okna oraz drabinki. Sala gimnastyczna odpowiednia dla trzeciego szczebla rozgrywkowego…

Po co nam Legia w futsalu?

Legia Warszawa to marka. Prawdopodobnie największa marka sportowa (a przynajmniej piłkarska) w Polsce. Już sama możliwość nazywania klubu futsalowego Legią otwiera niesamowite perspektywy promocyjno-marketingowe. To Legia właśnie przoduje pod względem frekwencji na stadionowych trybunach oraz pod szeregiem innych aspektów kibicowskich. Jeżeli klub będzie wspierał swoją halową sekcję medialnie, to futsalem być może zainteresują się nowi fani, czy to śledzący klub w internecie, czy to stadionowi bywalcy, czy też okoliczni mieszkańcy.

Szkoda tylko, że Legia musi zaczynać od kompletnego dołu, bo tam pewnie trudniej wytworzyć widowisko piłkarskie wysokiej jakości, toteż może nieco trudniej zaangażować widza. Istnieją już jednak drugoligowe zespoły, które tej tezie przeczą. Legia Futsal ma duże pole do popisu. Najbardziej intryguje początek działalności, z jakim efektem zakończy się nabór do drużyny oraz jak będą prowadzone sekcyjne profile w mediach społecznościowych, nie tylko na fb.

To być może najciekawsza drużyna do śledzenia na totalnym zapleczu polskiego futsalu i początek czegoś dużego. Start wygląda na dobrze zaplanowany i szczęśliwie ani trochę jak w przypadku słynnej elbląskiej Concordii.

Oceń artykuł

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.