W punkcie kulminacyjnym

Tablica

Wraz z 15/22 kolejką zakończył się sezon zasadniczy Futsal Ekstraklasy, który, już można powiedzieć, okazał się bardziej ekscytujący od poprzedniego, głównie za sprawą mniejszych różnic punktowych. To nie czas podsumowań, bo przecież przetasowań w tabeli wciąż może być wiele, na pewno wiadomo jednak, że: 

  • Gatta nie będzie mistrzem 
  • Piast nie będzie mistrzem
  • Red Dragons nie spadną 

Ponadto:

Statystyki i analiza danych w sporcie to niepomijalny element, ciekawe co z tego wyniknie. 

W 1 Lidze została do rozegrania tylko jedna kolejka. Na południu prawie wszystko jasne – GSF i Gwiazda zajmą dwa pierwsze miejsca, przy czym ci pierwsi mają przewagę dwóch punktów. Gliwice zmierzą się z Polkowicami, a Ruda z Nowinami. Sezon zamknął się już dla GKSu Tychy i Maxfarbexu. 

Na północy sytuacja podobna – dwa kluby idące łeb w łeb, nawet o równej liczbie punktów! O bezpośrednim awansie zadecyduje ostatnia kolejka. Leszno ugości Dragona Bojano, a Lubawa Oborniki. 

Bardzo mocna obsada czwórki atakującej Ekstraklasę. 

Nie tylko polska liga wchodzi w decydującą fazę, w zasadzie cała Europa kończy już sezony zasadnicze. 

W Hiszpanii do rozegrania jeszcze dwie kolejki. Barca (tylko jeden pozostały mecz) prowadzi, ale może zostać wyprzedzona przez ElPozo. Trzeci Inter (też tylko jeden mecz) może wiąż stracić podium. Pełnym skład playoffów nie jest jeszcze pewny, FS Peniscola RehabMedic może wskoczyć nawet na siódme miejsce z dziewiątego.

Rosja ma przed sobą tylko jedną kolejkę, ale kolejkę “sparowaną”, to znaczy drużyny zagrają ze sobą dwa razy. W tym sezonie każdy tydzień meczowy składał się z dwóch spotkań. Prowadzi Gazprom-Ugra, równo dwa punkty niżej trzy zespoły: Sinara, KPRF i Tiumeń. Potem przepaść trzynastopunktowa i reszta. Wygląda jak zwiastun niesamowitych półfinałów. 

W Portugalii też jeszcze dwie rundy do końca, brak zaskoczenia w obsadzie top2, ale Benfica i Sporting teoretycznie mogą się zmienić miejscami. Skład końcowej ósemki jeszcze niepełny, Electrico ma za sobą dwa zespoły w odległości trzech punktów.

W lidze włoskiej jeszcze po jednej gierce dla każdego, ale kluczowych przetasowań nie będzie – na górze Acqua e Sapone, potem Pesaro. Ósemkę zamyka Maritime Augusta i na pewno nie będzie już niżej.

We Francji świetny beniaminek i długotrwały lider Acces Futsal został wyprzedzony przez Toulon. Do końca dwie kolejki. Na Ukrainie aktualnie odbywa się “druga runda”, w której udział bierze sześć najlepszych ekip sezonu zasadniczego. W Rumunii także trwa coś na kształt dogrywki, najlepsza szóstka została podzielona na dwie grupy.  

Wyłoniono mistrza Bułgarii. Po osiemnastu kolejkach regularnej gry z dużą przewagą najlepsza okazała się ekipa Varna City, dobrze zresztą znana polskiej publiczności. 

W Czechach odbyły się pierwsze spotkania ćwierćfinałowe. Svarog, Sparta Praga, Slavia Praga i Chrudim są na razie w lepszej sytuacji w swoich parach. Na Słowacji rozgrywa się już ostatnia faza playoffowej dogrywki. 

A za dwa tygodnie… 

…prawdopodobnie jedne z najlepszych futsalowych chwil w sezonie. Cztery najsilniejsze kluby kontynentu w starciu o wyłonienie tego jednego.

Z ciekawych kwestii zaoceanicznych – zmagania edycji 2019 rozpoczęły się w Brazylii. Sezony grane są wewnątrz jednego roku. O mistrzostwo bije się dziewiętnaście zespołów.

Czy to jeszcze młodzieżowcy? 

W Azji (AFC) trwają mistrzostwa kontynentu U20. To druga edycja turnieju, który rozpoczęto w 2017. W Europie w tej samej formie zwrócono się ku kategorii U19. Kwestia dyskusyjna czy dwudziestolatkowie to jeszcze młodzieżowcy, by tworzyć dla nich osobne kategorie wiekowe. Nasuwa się przykład Rekordu, który bez problemu wygrał tegoroczne MMP na tym szczeblu przy użyciu zawodników z dorosłej kadry. 

Wydaje się, że Europa dała dość wyraźny znak. Bo takie turnieje powinny przede wszystkim służyć rozwojowi i zaznaniu smaku wartościowej rywalizacji dla graczy, którzy nie mają takiej okazji w profesjonalnych ligach na co dzień. Bariera 19/20 została przez europejską federację postawiona tu jako granica między futsalem młodzieżowym a seniorskim i wygląda ona na bardziej korzystną niż 20/21. Na YOG umożliwiono uczestnictwo zawodnikom w wieku 15-18 lat. W obliczu nawet wybrakowanych zasobów ludzkich chyba warto, by graczy przyzwyczajać do dorosłej gry wcześniej, a tym już piłkarsko dorosłym niekoniecznie oferować zawody wśród rówieśników, ale wskazać, że właściwą dla nich jest gra w seniorskich ligach i pucharach, by uniknąć pułapki “wiecznego młodzieżowca”.

Oceń artykuł

Średnia ocena: / 5. Liczba głosów:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.